Az utóbbi időben egyre több politikus botrány történik, nemcsak külföldön, hanem most éppen idehaza is. Ha azonban leválasztjuk a Schmitt és Clinton ügyekről a politikai indítékokat és felhangokat, akkor tisztán láthatóvá válik egy ősi igazság, ami alól egyetlen vezető sem bújhat ki, pedig sokan gondolják, hiszik közülük, hogy e természeti törvény felett állnak.
Ezen emberi természeti törvény megsértésének pedig súlyos az ára van, az illető vezető ugyanis teljesen elveszíti mindennemű képességét, hogy motivált beosztottai, követői legyenek, ami a politikában a bukásával szokott végződni. A folyamat azonban korábban kezdődik, ahogy Schmitt Pál is gyakori szereplője volt már államfői megválasztásától kezdve a Facebook-on és iwiw-en terjedő durva vicceknek.
Érdekes, hogy különösen a politikusok valamiért nem értik, érzik ennek jelentőségét, vagy talán nem vesznek róla tudomást, pedig a népszerűségüket alapvetően határozza meg. Nem, nem a becsületről akarok itt szónokolni, és nem is más erkölcsi dolgokról, hanem olyasmiről, aminek a birtokában csak nagyon kevés vezető van.
Hogy mi ez a rejtélyes, de mégis nyilvánvaló dolog?
Egy ország, egy vállalalat, egy vállalkozás, sőt bármilyen csoport vezetőjének a legfontosabb képessége, adottsága a:
HITELESSÉGE!
Ahogy a bevezetőben már írtam, a hitelesség nem egyenlő a becsületességgel, dacára, hogy legutóbbi Schmitt ügynél erről is szó volt. Szerintem a hitelesség két dologból épül fel:
1. Szakmai hitelesség
A beosztottak, követők elismerik-e, hogy vezetőjük szakmailag jogosan a vezetőjük, az ő megítélésük szerint szakmailag alkalmas-e rá, hogy őket irányítsa, képviselje? Ideális esetben egy vállalatnál az adott vezető mind az általa vezetett szakterülethez, mind az emberek vezetéséhez megfelelő szaktudással rendelkezik.
Ez nem feltétlenül végzettséget jelent (habár pl. Németországban ennek nagyon nagy becsülete van), hanem hozzáértést, amelyet egyrészről azzal demonstrál, hogy megérti a területen lévő problémákat, másrészt azzal, hogy olyan döntéseket hoz, olyan megoldásokat fogad/fogadtat el, amelyek megoldják a területen lévő problémákat. Nem úgy, mint Schmitt Pál, aki beiktatása után nem sokkal már buta helyesírási hibákkal tette magát nevetségessé.
Ha ez nem így van, akkor jön a „vízfej-effektus”, amikor is a beosztottak azt érzik, vezetőjük olyan döntéseket hoz a fejük felett, amely az ő munkájukat inkább hátráltatja és nem segíti.
Sokszor ez nem feltétlenül csak a közvetlen vezetőkre igaz. Ismerek olyan hr vezetőt, aki 16 éves termelésirányítási tapasztalat után lépett a hr pályára (immár 12 éve), és a beosztottain kívül a vezetőtársai is, meg a többi dolgozó is respektálja. Nem véletlen, van, hogy még ma is tud szakmai tanácsot adni a gyártósoron dolgozó mérnököknek, technológusoknak (azon kívül, hogy szakmailag nem lehet őt megvezetni), közben pedig a hr szakmát is mérnöki alapossággal megtanulta.
Mit ért el vele?
Ha mond valamit, akkor annak súlya van, és mind vezető társai, mind beosztottai még akkor is megcsinálják, ha nem teljesen értik, mert bíznak benne és tudják, hogy végül az úgy is jó lesz. És igen, jó szokott lenni…
Hitelességének köszönhetően beosztottai sokkal motiváltabban, nagyobb odaadással dolgoznak, mint más cégek hr munkatársai, de ez még az egész gyár eredményességén is meglátszik, mert mindig túlszárnyalják az anyavállalat elvárásait. Ennek köszönhetően pedig egyre több gyártást, sőt már fejlesztést is telepítenek Magyarországra, ami az adott régióban már sok száz embernek jelent munkalehetőséget.
2. Emberi hitelesség
A beosztottak, követők elismerik-e, hogy vezetőjük emberileg és erkölcsileg alkalmas-e mások vezetésére? Itt már képbe jönnek az erkölcsi dolgok, de előtte nézzük meg, mint jelent egy vezetőnek emberileg hitelesnek lenni?
Először is integritást, következetességet jelent, azaz amit gondol, azt mondja, és azt csinálja. Ha egy vezetői értekezleten megegyeznek abban, hogy másnaptól mindenki fél órával korábban jön be dolgozni 1 hétig, akkor ő is ennek megfelelően cselekszik, példát mutat.
Ez a példamutatás egyébként nagyon nehéz dolog, mind vezetőként, mind szülőként, nem véletlenül erős jellem kell hozzá. Ha azonban a beosztottak azt látják, hogy vezetőjük bort iszik, de vizet prédikál, akkor emberileg egy pillanat alatt meg is bukott a szemükben, a HITELESSÉGÉNEK annyi.
A vezetőnek való emberi alkalmasság is hamar megmutatkozik, mert ha túlságosan erős akaratú, akkor beosztottai félni fognak tőle, ha meg túlságosan konfliktuskerülő, akkor meg egyenesen le fogják nézni.
Senki nem mondta, hogy embereket vezetni könnyű dolog, és azt sem, hogy bárki alkalmas rá.
Az erkölcsi dolgokba bele sem szeretnék menni, mert annyira nyilvánvaló, hogy az alapvetőe erkölcsi értékeket be nem tartó ember nem tud hiteles lenni társai előtt semmiben.
Hosszasan írhatnék még további példákról, de ha mélyebben érdekel a téma, korábban írtam már róla pár blogbejegyzést:
https://www.kelko.hu/vezetoi-ereny-a-szemelyes-peldamutatas/
https://www.kelko.hu/ezt-sok-vezeto-nehezen-emeszti-meg/
Érdekel a véleményed
Kérlek írd meg ide kommentben, hogy szerinted mi kell ahhoz, hogy egy vezető hiteles legyen!
Az az erdekes, hogy nagyon sok uzleti vezeto nem tanul a politikusok karan, es elkoveti ugyanazokat a „vizfeju” hibakat.
>> „vízfej-effektus”
“90% of what we call ‘management’ consists of making it difficult for people to get things done.” ~ Peter Drucker
„A vezetes tudomanyok 90%-a arrol szol hogyan nehezitsuk meg a dolgozok munkajat.” ~ Peter Drucker
Ez szerintem ott is jelentkezik, hogy a dolgozokat nem a munka elvegzesen hanem az elfoglaltsag latszatan ertekelik.
„Jozsi kemenyen dolgzik egesz nap.” Igaz a munkaja gyumolcse zero.
„Pista lazit egesz nap.” Igaz o a legjobb ertekesito, es behozott 10 millio forintnyi uj uzletet egy honap alatt.
Szeintem a peldamutatas a leghatekonyabb de ugyanakkor a legnehezebb vezetesi modszer. Peldamutatas nelkul a vezeto szurke mezei fonokke degradalja magat.
A legtobb „vezeto” nagyon jol tud eredmenyeket kovetelni masoktol de o maga nagyon nem eredmenyes. Az en eszrevetelem, hogy minel lustabb egy fonok, annal hangosabban es aggresszivebben kovetel eredmenyeket masoktol.
Es azt hiszem ezert keves vezetot tisztelnek a dolgozoi es a legtobbtol csak felnek.