Míg az USA-ban és Kanadában komplett szolgáltató iparág létezik a referenciák ellenőrzésére, addig itthon a referencia ellenőrzés eléggé „sikamlós” téma. Pedig az Államokban léteznek olyan munkavállalók háttérellenőrzésével foglalkozó cégek, amelyek bizonyos országokra, pl. Indiából érkező munkavállalók ellenőrzésére specializálódtak!
Eközben nálunk, ha idegenként felhívok egy ex-munkaadót, akkor jó eséllyel nagyon kedélyes vagy kínos beszélgetés következik, és szerintem 80%-ban biztos lehetek benne, hogy nem árulja el az igazat. Ez akár olyan szélsőségekig elmehet, mint amikor felhívtam egy cégvezetőt, aki egyenesen dicsérte ex-termelési vezetőjét, miközben más forrásokból biztosan tudtam, hogy az illető majdnem csődbe vitte a céget…
Eközben egy előadásom után odajött hozzám egy svájcban élő cégvezető, aki a következőt mondta:
„Én nem is értem a magyarokat, nálunk Svájcban olyan jól működik a referencia levél intézménye.”
Erre csak annyit tudtam válaszolni, hogy Svájc nagyon messze van és irigylem őket, de nálunk referencia levelet jó eséllyel azért szoktak írni, hogy kirúgáskor, bocsánat, közös megegyezéskor elkerüljék a munkaügyi pert.
Miért nem vagyunk őszinték?
Ennek a referencia ellenőrzés közben tapasztalható mellébeszélésnek szerintem minimum 50 éves hagyományai vannak, egyfajta „besúgó reflex” lehet mögötte, mint ahogy érdemes megnézni, amikor egy a múlt rendszerben felnőtt magyar először megy el MLM-es rendezvényre, ahol az álló vastapstól szabályos sokkot kap. Pedig az USA-ban ez teljesen megszokott dolog, egy normál üzleti konferencián gond nélkül „hullámoznak”. De az olaszokat sem kellett félteni, amikor Schumacher Ferrarival megnyerte a Magyar Nagydíjat, állva, kórusban énekeltek a tribünön.
Látszik, hogy mások vagyunk, és emiatt tréningjeimen külön fejezetet kell szentelnem annak, hogy egy referencia beszélgetés során hogyan olvass a sorok között, milyen reakciókra figyelj, hogy megkapd a korrekt választ. Tudom, hogy az ellenkezője is előfordul, amikor direkt befeketítik az ex-kollégát, de ilyennel testközelben még nem találkoztam, csak a „szépítgetéssel”.
Mégis erősen ajánlott?
Ettől függetlenül a referencia ellenőrzés erősen ajánlott, mert a pályázók igazmondásában is legalább ennyire lehet megbízni. Erre egyenlőre még csak nemzetközi kutatások léteznek, magyarokról nem tudok, pedig fontos lenne számszerűsíteni, mert a jelentkezők:
- 53%-a hibás, pontatlan információt adott meg önéletrajzában, jelentkezési lapján. *Forrás: Society of Human Resources Management
- 49%-a a 3,100 megkérdezett HR managernek talált fontos hibát a jelölt önéletrajzában. *Forrás: CareerBuilder.com
- 34%-a a jelentkezőknek közölt hamis információt a szakmai tapasztalatával, iskolai végzettségével kapcsolatban. *Forrás: Wall Street Journal
- 9%-a a jelölteknek fals információt közölt diplomájáról, előző munkahelyeiről. *Forrás: Resume Inflation: Two Wrongs May Mean No Rights, by Barbara Kat Repa, Nolo.com
- 11%-a a jelölteknek hibásan adta meg, hogy miért távozott előző munkahelyéről. *Forrás: Resume Inflation: Two Wrongs May Mean No Rights, by Barbara Kat Repa, Nolo.com
- 1/3-a a jelölteknek legalább 3 hónap eltérést tüntettek fel a munkaviszony időtartamában. *Forrás: Background statistics bureau, USA, 2012
- Forrás, további részletek: www.hatterellenorzes.hu
Tapasztalataim szerint ezen értékek közül jó pár rosszabb Magyarországon, mint Nyugat-Európában, ezért egy kulcspozícióba felvételnél kihagyhatatlan kellene legyen a jó öreg referencia ellenőrzés.
Éppen ezért rendkívül kiváncsi vagyok, neked mik a tapasztalataid a referencia ellenőrzéssel, kérlek oszd meg velünk kommentként!
„Erre egyenlőre még csak nemzetközi kutatások léteznek, magyarokról nem tudok, pedig fontos lenne számszerűsíteni, mert a jelentkezők:”
Egyelőre-egyenlőre hiba.