Sokan azt gondolják, hogy a Szent Korona-tan régi vágású, „vitézkedő” öregemberek ezoterikus vallása, de mint elsőre sok furcsa dologból, ebből is sokat tanulhatsz, ha megfelelően közelítesz hozzá. A Szent Korona-tan ugyanis egy vezetési elvről szól, amely hűen igazodik a magyarok mentalitásához, a magyar „néplélekhez”.
Már Gert Hofstede holland szociológusnak – aki a különböző nemzetek értékrendjét térképezte fel – is feltűnt, hogy a magyar eltér minden más néptől, mert amíg minden nemzetnek egységes értékrendje van, addig a magyarok két jól elkülöníthető csoportra oszthatóak értékrendjük szerint! Ebből a speciális helyzetből nem is gondolnád mennyi konfliktus származik a cégtulajdonos vállalkozók és a beosztottaik között…
A nagy ellentét vállalkozó és beosztottai között
Gyakran emlegetem ügyfeleimnek, hogy sikeres vállalkozóként (ha már keresel havonta legalább 1 millió Ft-ot, és ha kicsit jobban dolgozol, akkor 1,5-2 millió Ft-ot vagy többet) nem sok esélyed van megérteni a havi 80-150e Ft nettóból élő beosztottaid. Hogy kicsit jobban képbe hozzalak, nézzük meg, hogy amíg ők abból űznek sportot:
- hogyan jöjjenek ki ebből a pénzből hónapról hónapra?
- hogyan spóroljanak meg a Teszkóban minél több pénzt az akciókon?
- hogyan húzzák ki egyáltalán a hónap végéig, a következő fizetésosztásig?
addig neked meg az a problémád:
- hova fektesd be azt a fölösleget, amit a keresetedből nem költesz el?
- 3 évente milyen új autót vegyél magadnak a cég pénzén?
- milyen újabb egzotikus helyre menj nyáron nyaralni, télen meg síelni?
- és hogyan merd egyáltalán a céged itthagyni nyáron 3 hétre a munkatársaidra?
- hogyan találj megfelelő motiváltságú, megbízható munkatársakat?
és még sorolhatnám, de a lényeg, ami remélem látható, nagyon-nagyon más világban éltek. De mégis ez a legjobban ott látszódott, amikor 2009-ben, a válság hatására sok cégben a tulajdonos csökkentette a fizetéseket, merthogy csökkent a cég árbevétele és csökkent az ő pénze is. Sőt, még méltányosnak is érezte, hiszen a cég bevétele 30%-ot csökkent, ő meg csak 10%-ot csökkentette dolgozói fizetését!?
Mi itt a probléma?
Csak annyi, hogy ha egy 80.000,- Ft nettó fizetésű dolgozódnak 10%-al csökkented a fizetését, akkor lehet hogy ezzel anyagi csődbe is juttattad, de ugyanígy lehet egy 150.000,- Ft fizetésű munkatársadnál is. Ha te csak 1 milliót keresel havonta, kötve hiszem, hogy csődbe visz 10%-os fizetés csökkenés (mert remélem nem költöd el 100%-ig minden hónapban).
Nagyon-nagyon más világban, univerzumban, bolygón éltek, és munkatársaid motiválási problémái pontosan ebből adódnak.
Hogyan is jön ide a Szent Korona?
Az előbb említett gondolkodásbeli különbség abból adódik, hogy te vállalkozó vagy, ő meg alacsony bérből élő alkalmazott (szerintem havi 150-200.000,- Ft-ig alacsony bérből élő alkalmazottról beszélhetünk). De még a bérből élő, alkalmazott cégvezetők is más dimenzióban élnek, mint egy cégtulajdonos, de ők legalább már olyan közelségben vannak, hogy szót tudnak érteni, már egyenrangú tárgyalópartnerek tudnak lenni számukra, de legfőképpen ki tudnak állni a saját érdekeikért.
Ami miatt azonban a Szent Korona-tanra hivatkozom, az még egy másik különbség, ami alapvetően a magyarok sajátja: hogy két különböző értékrendű és motivációjú csoportra osztható a magyar nép!
Elsőre ne gondolj kommunista propagandistának, de ez a két csoport az uralkodó osztály, és a nép. Értékrendileg az uralkodó osztályba tartoznak azok, akik nyugat-európai értékrendhez állnak közel, vagyis ők ambíciózusak, fontos számukra a karrier és ezért képesek is évekig küzdeni, míg a nép számára inkább a család és a csoporthoz tartozás a fő motiváló erő.
Össze lehet őket békíteni?
A nagy kérdés, hogyan lehet két ennyire különböző értékrendű embercsoportot összefogni, és elérni, hogy egy irányba nézzenek, egy dolog motiválja őket?
Ennek alapelve van benne a Szent Korona-tanban, amelyet mai, XXI. századi nyelven inkább úgy hívnánk, hogy vezéreszme alapú vezetés. Ez a vezetési elv egy nagyon vékony ösvény, amely képes ugyanúgy motiválni e két különböző embercsoportot, ha megérted és okosan használod. A jobb multicégek valamilyen részleges szinten már használják, csak ők a vállalati kultúra tudatos építésének hívják.
Nézd el nekem, hogy nem fejtem ki most részletesen (nem is férne bele e blog kereteibe), viszont a december 11-i, menetrendszerűen Karácsony előtti tréningemen mindent elmondok róla, azt is, hogyan használom ezt az elvet munkám során már több, mint 15 éve (sokáig úgy, hogy nem is tudtam róla), és külön minden résztvevőnél megnézzük, hogyan tudná ő is hasznosítani a cégében.
Nagyon jó blog bejegyzés! A lényeget firtatod, nem a felszínt simogatod! Ha el tudjuk érni e két „kultúra” összebékítését, akkor szárnyal a vállalat! Van rá számos (de nem elég!) jó példa!