A humánerőforrás menedzsmenten belül talán a legnépszerűbb téma a munkatársak motiválása. Óriási szakirodalma van, sok-sok tréning és főleg külföldi menedzsment guru foglalkozik vele, azonban a mai napig mégis ezzel van a vezetőknek a legtöbb problémája! Vajon mi lehet az oka?
Ennek megértéséhez előjött belőlem a racionális mérnöki énem, és egyszerűen okoskodtam, vagyis lennie kell itt egy jelentős téveszmének a motiválással kapcsolatban, amivel nem foglalkozik egyik szerző sem. Ha ugyanis foglalkozna vele, netán tanítaná, akkor sokkal kevesebb cégnél lenne probléma a munkatársaik motiváltsága. Mi lehet ez a téveszme, mi az amit ennyien nem vesznek észre, vagy csak nem tulajdonítanak neki jelentőséget?
Egy vezető, aki mindent megpróbált
Történetünk egy olyan vezetőről szól, akit nagyon foglalkoztat ez a téma, még tréningekre is eljár, hogy megtanulja a motiválás művészetét, azonban ennek ellenére abban van óriási tehetsége, hogyan demotiválja a munkatársait. Pedig sok mindennel próbálkozik, minden kulcsemberével elbeszélget hetente egyszer, hogy felmérje, hogyan érzi magát, külsős tanácsadókkal világíttatta át már többször is csapatát, és kért tőlük tanácsot munkatársai motiválása érdekében, sőt komoly energiákat fektetett egy korrekt teljesítményalapú bérrendszer kidolgozásába is, és a cafeteria rendszer sem maradt ki a repertoárból.
Negyedévente céges családi napot is tartanak, ahol egész nap különböző gyermekes-szülős programok vannak, este pedig buli a felnőtteknek, és még a részvételi arány is elég magas, de valami még sem stimmel ennél a cégnél, mert a munkatársak nem motiváltak. Sőt, éppen a kvalifikáltak elvándorlása zajlik, aki teheti, másutt keresi a boldogulását, a cégvezető meg nem érti az egészet.
Nem egyedi eset
Bemutathatnék még jó pár hasonló példát, egy dolog lesz bennük a közös, és szerintem ez az alapja minden cégnél a munkatársak motiváltságának. Ez a kályha, innen kell kiindulni, ha ez nincs rendben, akkor felesleges minden más erőfeszítés. Gondolom e cikkem olvasva sok minden megfordult már a fejedben, de nem húzom tovább a mézesmadzagot, elárulom, hogy szerintem hol kell kezdeni a munkatársaid motiválását?
Nálad!
Ha te, mint vezető nem vagy motivált, akkor mit vársz, a munkatársaid mitől legyenek azok? A történetben szereplő cégvezetőnél is ez volt a probléma, ugyanis egyenesen depressziós volt, sőt, még ivott is! Ő egy fejlődőképes, igazi vállalkozószellemű ember volt valaha, azonban elvett egy elég rossz természetű nőt, aki 20 év alatt szépen tudatosan bedarálta őt.
Mit lehet vele tenni?
Egy biztos, ez már nem egy vezetői vagy motivációs tréning hatóköre, hanem a személyiségfejlesztésé, coachingé, továbbá nem egy-két nap megoldani ezt a helyzetet (állapotot), hanem hónapok.
Mégis, mit lehet tenni, amikor egy vezető nem motivált és emiatt a csapata sem motivált?
Először is vele kell leülni és felmérni, ő maga miért, mitől nem motivált? Utána ezt kell valahogy kezelni, megoldani. Ha nem lehet, és kiemelten fontos, hogy ennek a csapatnak motivált vezetője legyen, akkor sajnos le kell őt cserélni egy motivált és motiválni tudó vezetőre. Nem egy példa volt már erre a praxisomban, pl. a kiskereskedelemben a boltvezető személye alapvetően meghatározza a bolt forgalmát, ha egy plázában lévő boltban délelőtt leváltják a boltvezetőt, és helyette rögtön beáll egy motivált és motiválni tudó ember, akkor már délután érzékelhető a forgalomnövekedés!
Összefoglalva, munkatársaid motiváltságának alapja, a te motiváltságod. Előfordulhat, hogy a demotiváltságod ellenére van motivált beosztottad, aki még próbálkozik, de nyugodj meg, előbb-utóbb keresni fog magának egy olyan vezetőt és csapatot, ahol értékelik az igyekezetét, a motiváltságát.
- 202megosztás
- 202Facebook
Kedves Tamás!
Egyetértek: fejétől bűzlik a hal (ahogy a régi mondás tartja).
Egyet viszont nem értek: hogy nem ment tönkre a cég max. 1-2 év alatt egy depis alkesz vezetésével?
Üdv.: Perjés M.T.