A médiát ma legjobban foglalkoztató kérdés vita nélkül a menekültkérdés, ami erőteljesen próbára teszi minden ember ítélőképességét. Mi az az ítélőképesség, és mi köze van a menekültekhez? Sőt, egyáltalán mi köze van a munkaerő toborzás-kiválasztáshoz? Meglepően sok, ezért mai blogbejegyzésem egy kicsit hosszabb lesz az átlagosnál.
Elsődlegesen hadd szögezzem le, hogy nem akarok semmiféle politikai kérdésben állást foglalni, mindössze egy éppen aktuális, a politika által is felkapott témán keresztül megmutatni, hogyan működik az emberi ítélőképesség, és hogyan lehet manipulálni ezen keresztül tömegeket. Ez teljesen analóg azzal, hogyan manipulálnak a kiváló marketinggel és önérvényesítő képességel rendelkező, ennek ellenére teljesíteni képtelen pályázók vagy munkatársaid, mert ha tetszik, ha nem, nagyon sokan akarnak téged manipulálni és meggyőzni valamiről, ami az ő érdeküket szolgálja…
Nézzük meg először, hogy mit gondolok arról, valójában mi az az ítélőképesség? Tehát nem a szótári definíciót, meg pszichológiai vagy filozófiai meghatározást, hanem amit az élet piacán láttam, hogy ítélőképességként hogyan nyilvánul meg. Szerintem ez minimum három dologból tevődik össze:
I. Annak a képessége, hogy képesek legyünk dolgokat megfigyelni, és a megfigyeléseink alapján önállóan eldönteni dolgokról, hogy hova tegyük őket, mihez kezdjünk velük.
Sok embertársamnál láttam, hogy már a megfigyelésre is képtelenek, mert hiába van valami az orruk előtt, ők mégis valamilyen elképzelésüket látják helyette, ahogy egyik kedvenc könyvem, a „Micimackó és a Tao” szerzője is megjegyezte:
„Egy elképzeléshez való ragaszkodás útjában állhat a Mi Van Itt megértésének.”
A munka világában ez az a jelenség, amikor nem azt fogadod el, amit látsz, hanem azt, amit valaki mond, hogy mit milyennek kellene látnod, pl. amikor egy pályázó rendkívül meggyőzően előadja, hogy ő építette fel az X céget, ő találta ki ezt meg azt, és annyira lenyűgöz a stílusa, hogy már rá sem kérdezel a múltbeli teljesítményére, vagy ha rá is kérdezel, akkor nem mész el a részletekig.
Mi szükség van „bizalmi emberekre”?
De ilyen eset az is, amikor egy 30 fős vállalkozásban minden egyes ember látja, hogy Béla, a tulajdonos „bizalmi embere” valójában a legnagyobb ellensége, kivéve a cégtulajdonost, és természetesen nem is lehet róla meggyőzni.
Aztán vannak olyanok, akik ugyan képesek megfigyelni, ezt négyszemközt meg is tudjátok beszélni, de másnap már más véleményen lesz, mert beszélt a feleségével, meg a szomszédjával, akik teljesen mást gondoltak adott dologról, és ő meg jól láthatóan nem meri felvállalni a sajátját, hanem hűen követi a többség véleményét.
II. A megkülönbözetés képessége. Minél kisebb részletekben vagy képes gondolkodni, minél kisebb részleteket, apróságokat képes vagy észrevenni, annál kifinomultabb a gondolkodásod és az ítélőképességed is. Ha azonban egyszer életedben megütött egy cigány, és az óta minden „színesbőrű” embert gyűlölsz, hát az nem éppen a megkülönböztetés képességéről tanúskodik, és természetesen az értelemről sem.
Sokat dolgoztam, tanultam mindenféle nációjú, vallású, világnézetű, érdeklődésű, műveltségű ember között, és egy dolgot megtapasztaltam, minden idióta saját jogán idióta! Nem azért mert cigány, nem azért mert zsidó vagy mohamedán vagy meleg vagy Újpest drukker, ezek csak a felszín, és mélyen mögötte van az ember, aki egyértelműen saját jogán idióta vagy normális, nem azért mert bármilyen csoporthoz tartozik. Ha kifinomult gondolkodással tekintünk rá, akkor természetesen minden ilyen csoportban más és más arányban vannak idióták, van ahol többen, és van ahol kevesebben, de ezt pár emberrel való kontakttal, vagy a médiában róluk leírtak alapján korrekt ítélőképességgel rendelkező ember nem tudja, nem meri eldönteni.
Oszd meg és uralkodj!
És el is érkeztünk a médiához, meg a politikához, mert ők pont azt a játékot játsszák, hogy igyekeznek a világot jókra és rosszakra, fehérre és feketére osztani, magyarul az emberek által szélsőséges véleményeket elfogadni és ez által megosztani őket. Abba itt most ne menjünk bele, hogy mi a jó és mi a rossz, mert most nem erről írok, hanem az a lényeg, hogy nincs 100%-ig rossz és nincs 100%-ig jó ember! Van viszont végtelen számú árnyalat e között a két végpont között, de sem a média, sem a politika nem akarja, hogy ezt lásd, főleg hogy átlásd.
Jól megfigyelhető ez a menekültkérdésen, ahol a baloldal szerint minden menekültet be kell fogadni, és segíteni kell nekik, ez emberjogi kötelességünk, a jobboldal szerint meg minden menekült terrorista, de minimum gazdasági menekült, aki kizárólag rajtunk akar élősködni és minden eszközzel meg kell védeni magunkat tőlük. A még szélsőségesebbek már odáig is elmennek, hogy minden menekült mohamendán, és ugye az iszlám az csak rossz lehet, szélsőséges és terrorista, aki Európát akarja elfoglalni…
Hihetetlen hangulatkeltés folyik most ebben a témában a médiában!
Mi a valóság menekült kérdésben?
Egy biztos, ennél sokkal összetettebb és árnyaltabb a kép, mert a menekültek között vannak ténylegesen háborús övezetből érkező családok, akiknek egyszerűen lebombázták, szétlőtték az otthonát, és egyébként papa, mama diplomás, nyelveket beszélő kvalifikált ember, de vannak köztük ugyanígy otthonukat elveszítő, analfabéta és primitív emberek, továbbá jó eséllyel vannak terroristák is, akik beépültek a menekülők közé, és vannak rejtélyes pénzügyi háttérrel rendelkező, Európával, mint ígéret földjével beetetett, viszont dolgozni nem akaró lúzerek, és még ki tudja még ki minden.
Az biztos, hogy nagyon sokféle ember jön, és amit látnunk kellene bármilyen döntéshez, az ezen típusok statisztikai megoszlása, vagyis 100 menekültből mennyi az, aki valóban menekült, mennyi a vélhetően terrorista és így tovább, de érdekes módon erről sehol nem lehet olvasni! És ez itt a lényeg, hogy csak egyoldalú információkat oszt meg velünk mind a média, mind a politika, mind a kormány, pedig ez utóbbinak elvileg rendelkeznie kellene ilyen információval, hiszen regisztrálják a menekültek jó részét.
De nem, ők nem osztják meg velünk a valóságot, mert nem érdekük! Mint ahogy nem érdeke a magát jól elővezető pályázónak sem, hiszen meg akarja szerezni a zsíros állást, mint ahogy a politikusok meg akarják nyerni a következő választást.
Pont ezért nem tudok állást foglalni korrekt módon a menekültkérdésben, csak valamilyen szinten (részben) egyetérteni mindkét féllel: tehát együttérzek a valódi menekültekkel, és eközben reálisnak érzem azt is, hogy vannak, akik nemzetbiztonsági kockázatot jelentenek. Ennyi, mivel nem látom a teljes képet, ezért nem tudok róla korrekt véleményt kialakítani, csak nézem a hol megdöbbentő, hol kétségbeejtő cirkuszt, ami a szemem előtt zajlik…
III. Az ésszerű, logikus gondolkodás képessége, más néven „józan paraszti ész”. Hiába vagy képes megfigyelni dolgokat, hiába vagy képes látni a finomságokat, ha mindazt, amit látsz nem vagy képes logikailag megfelelően összerakni, akkor sajnos nincs ítélőképességed. Pl. menekültkérdésben a média, főleg a szélsőséges, úszító média Facebook megosztásokon keresztül sokkol Afrikából érkező fiatal, mobileszközökkel jól felszerelt fekete férfiak millióival, akik majd meghódítják Európát és genetikailag „felhigítják”, viszont Magyarországon még nemigen látták őket, ide a tapasztalatok és megfigyelések alapján szíriai, iraki, afganisztáni menekültek jönnek.
Mint ahogy a munkaerő kiválasztás folyamata során is fontos az a képesség, hogy a sok kis apró mozaikból képes legyél összerakni, hogy a pályázó tényleg teljesítőképes, tényleg ő érte azokat az eredményeket, amiket állít? Vagy zseniálisan épít virtuális valóságot mások köré, meggyőzve őket arról, hogy ahova ő megy dolgozni, az a vállalkozás megütötte a főnyereményt!?
A múltbeli teljesítményt firtató kérdéseidre adott válaszokból képesnek kell lenned logikailag összeraknod a képet, hogy mennyire reális az, amit mond. Ide természetesen szakmai tudás és tapasztalat is kell, hiszen ha nem értesz pl. az online marketinghez, akkor nem tudod reálisan megállapítani, hogy a pályázó tényleg ért-e az online marketinghez, tényleg tud-e magas konverziójú kampányokat készíteni vagy csak ügyesen tudja használni a szakszavakat és jól tudja magát prezentálni! A „mondja el 3 erősségét és 3 gyengeségét” típusú kérdésekből semmit nem fogsz róla megtudni, ami lényeges, értened kell az adott szakterülethez olyan szinten, hogy tudd, hogyan épül fel az eredmény, mi a reális és mi nem.
De ugyanígy a vezetői munkádban is létkérdés, hogy átláss a kifogások és vetítések özönén, vagyis pontosan tudd, hogy melyik munkatársad mit teljesített az adott időszakban, és ezt ne tudja torzítani ügyes beszámolóval és egyéb marketing technikákkal. Ez legjobban az olyan vezetőknél van meg, akik alulról kezdték, pl. kamionsofőrként, így logisztikai vezetőként pontosan tudja, hogy milyen úton mekkora fogyasztás a reális, mekkora helyre és hogyan lehet beállni egy kamionnal, míg egy olyan vezető, aki életében nem vezetett kamiont, ezekben a kérdésekben el fog vérezni, egyszerűen meg fogja enni a ravaszabb sofőrök kifogásait.
Ezen írásom nem egy teljeskörű esszé az ítélőképességről, csak pár gondolatom akartam megosztani róla, amelyek önkéntelenül is előtörtek belőlem látva a menekültkérdés okozta hihetetlen szélsőséges megnyilvánulásokat…
- 21megosztás
- 20Facebook
- 1Email
Azt hiszem igazad van… (én is így látom).